Ürün kategorileri
Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular:

Kolajen Nedir?

Genelde cilt sağlığı ile anılan kolajen, aslında tüm vücudumuz için olmazsa olmaz yapısal ve işlevsel açıdan gerekli olan bir protein türüdür. Temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumaktır. Vücudumuzda kolajen olmadan vücut parçalarımız bir arada kalamaz. Vücut bağ dokusunun %80 gibi büyük bir bölümünü oluşturan kolajenin temel görevi, cilde güç, esneklik ve sağlamlık vererek, cilt yapısını oluşturan bir ağ oluşturmaktır.

Tip1, Tip2 ve Tip3 kolajen nedir?

Bugüne kadar tanımlanmış 30‘a yakın farklı kolajen tipi vardır. Bununla birlikte vücudumuzdaki toplam kolajenin büyük bir bölümü tip 1, 2, 3, 5 ve 10’dan oluşur. Vücuttaki kolajenin yüzde 90‘ı tip 1 kolajendir ve bu alt tür deri, kemikler, tendonlar, kıkırdaklar, dişler ve bağ dokularının kendilerine özgü yapılarını oluşturur. Cildin gerilim gücünden asıl sorumlu olan tip 1 ve tip 3 kolajenlerdir. Ciltteki kolajenin yüzde 80‘i de yine tip 1 kolajendir. Tip 2 kolajen kıkırdak doku yapısında, tip 3 kolajen ise kaslarda, organlarda ve kan damarlarının duvarında bulunur.

Ürünleriniz helal sertifikalı hammaddeden mi elde ediliyor?

Ürünlerimizin tamamı helal sertifikalı hammaddeden elde edilmektedir.

Ürünleriniz bakanlık tarafından onaylı mı?

Kratygen Kolajen T.C Tarım ve Orman bakanlığı tarafınca onaylanmıştır.

Gıda Takviye Edici Gıda Onay Numarası: 015474 – 13.12.2022

Takviye edici gıdadır. İlaç değildir; hastalıkların önlenmesi veya tedavisi için kullanılmaz.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’na kayıtlı ve onaylı tesislerde; Türk Gıda Kodeksi Takviye Edici Gıdalar Tebliği’ne uygun şekilde üretilmiştir.

Kolajen Eksikliği Nedir?

Vücudun doğal kolajen üretimi 20‘li yaşlardan sonra her yıl yüzde 1-1.5 oranında azalır. Vücutta oluşan serbest radikaller ise kolajenin daha hızlı yıkılmasına neden olur. Güneşe yoğun maruziyet ve hava kirliliği, çevresel faktörler, stres, sigara içme gibi kötü yaşam tarzı faktörleri, şeker içeriği yüksek beslenme vücutta serbest radikal oluşumunu artırarak kolajen düzeyinin azalmasında etkili olur.  Kolajen üretimi azaldıkça cildin esnekliği azalır, daha gevşek ve kırışık bir görünüm oluşur. Ayrıca eklemlerde ağrı kısıtlılık, kaslarda gevşeme gibi bulgular ortaya çıkar.

Kratygen Kolajeni hamileler kullanabilir mi?

Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.